Lai sāktu iet, ir jāpieceļas kājās, lai sāktu kāpt, ir jāredz virsotnes

   Pēdējo gadu pilsoniskās sabiedrības attīstība Latvijā ir veicinājusi iedzīvotāju zināšanas par vietas un kopienas nozīmi. Ir būtiski palielinājies arī atbildības līmenis lauku kopienās dzīvojošajiem par savu vietu un tās izaugsmi. Aizvien biežāk parādās iniciatīvas, kas runā ne tikai par personīga labuma gūšanu, bet par kopienas labumu. Veidojas iniciatīvas, kur vietējās kopienas spēj apvienot resursus un mērķtiecīgi virzīties uz kopienas dzīves līmeņa un vispārīgas apmierinātības celšanu.

Pašvaldību likumā, kurš stājās spēkā 2023. gada 1. janvārī ir iestrādāti jauni rīki sabiedrības iesaistei un līdzdalībai. Viens no tiem ir Iedzīvotāju padomes. Preiļu novadā tieši  pirms gada 2023. gada jūlijā  izveidojās iedzīvotāju konsultatīvās padomes visos 14 pagastos un Preiļu pilsētā. Preiļu novada pilsonisko sabiedrību veido 161 UR reģistrēta nevalstiska organizācija. Lai sekmētu Iedzīvotāju konsultatīvo padomju, biedrību un citu aktīvo iedzīvotāju turpmākās darbības tālāk darbošanos un darba efektivitāti,  nepieciešams izglītot  padomju un kopienu līderus, radīt viņos izpratni par mazo kopienu spēku un nozīmi, par to, ka attīstības virzītājspēks nav dabas resursi un citas bagātības, bet cilvēks.

Biedrība "Preiļu nevalstisko organizāciju centrs" projektā "Mazajā ir lielums - kopienu izaugsmes nozīme vietējās teritorijas attīstībā" izstrādāja  kapacitāti stiprinošu programmu "Līderu akadēmija", kas ietvēra svarīgākos apzinātos problēmjautājumus: cilvēka nozīmes apzināšanās, dialoga un sabiedrības līdzdalības prasmju pilnveidošana, medijpratība,- zināšanas par informācijas telpu,  droši informācijas avoti,  informācijas kritiska izvērtēšana un digitālie rīki- praktiska GOOGLE rīku apgūšana. "Līderu akadēmijas" kursa  kopējais mācību stundu skaits- 39 h. Mācībās piedalījās nevalstisko organizāciju un iedzīvotāju konsultatīvo padomju pārstāvji, bet medijpratības kursu apmeklēja arī VUGD, Zemessardzes 35. kājinieku bataljona, pašvaldības policijas, kā arī pašvaldības pārstāvji.

Līderu akadēmijas mācības vadīja Juris Erts, JEPVĢ informātikas un programmēšanas skolotājs, Juris Jātnieks, Vides un sabiedrības pārvaldības eksperts un Valsts kancelejas un Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) pārstāvji.

Mācību kursa dalībnieki atzinīgi novērtēja iegūtās zināšanas, kas pašos raisīja pārdomas par cilvēka resursiem un prioritātēm, komunikāciju un drošību. Pēc kursa apgūšanas katram pašam jāizdara analīze par savām un kopienas vērtībām, par līdzatbildību un iesaistes nozīmi kopējam labumam.

Projekta īstenotāji un mācību grupa sirsnīgi pateicas "Dzeņu mājām" par viesmīlību, IK VIMO un Kristīnei  Stašulānei par spēka maizēm, bet JEPVĢ vadībai- par iespēju izmantot kvalitatīvi aprīkotu datorklasi.

Mācības notika projekta "Mazajā ir lielums - kopienu izaugsmes nozīme vietējās teritorijas attīstībā" (projekta iesnieguma Nr. 23-03-AL21-A019.2206-000006) ietvaros. Projektu finansēja ES Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai ( ELFLA), kuru administrē Lauku atbalsta dienests un Preiļu-Līvānu partnerība "KŪPĀ".

Projekta kopējās izmaksas 5655,92 EUR, t.sk. 5090,33 EUR - 90% ELFLA finansējums, 10%- 565,59 EUR Preiļu novada pašvaldības atbalsts.

Projektu īstenoja biedrība "Preiļu nevalstisko organizāciju centrs"


Ievietoja Preiļu NVO centrs | Publicēts 08.07.2024
<< Septembris 2024 >>
P O T C P S Sv
 
      1
 
2345678
 
9101112131415
 
16171819202122
 
23242526272829
 
30      
Vai NVO pietiek līdzekļu?
Pietiek
Pietrūkst.
Pietiek, bet būtu labi ja vairāk